تأمین نیروی انسانی

تأمین نیروی انسانی

تامین نیروی انسانی از مهمترین دغدغه‌های تمامی نهاد‌ها، موسسات، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد. چرا که تامین نیروی انسانی نقش مهمی در پیشبرد اهداف هر سازمانی ایفا می‌کند. واحد تامین نیروی انسانی اغلب جزء واحد‌های اصلی هر سازمانی می‌باشد که وظیفه‌ی استخدام، گزینش و آموزش نیروهای انسانی را برعهده دارد. تامین نیروی انسانی متعهد و آموزش‌دیده سبب می‌شود سازمان‌ها در رقابت با یکدیگر از عنصر نیرویی توانمند و متعهد بهره ببرند.

تامین نیروی انسانی مطلوب با نیازهای سازمان پیش از همه احتیاج به یک قرارداد مناسب دارد. اکثر اشخاص حقوقی هنگام انعقاد قرارداد تامین نیروی انسانی و بعد از آن دچار مشکل می‌شوند و دلیل آن نداشتن اطلاعات کافی از نکات و جزئیات این سری از قرادادهاست. برای اینکه این قراردادها به نتیجه مورد نظر منتهی شود لازم است ضمن انعقاد آن نکات مخصوص فنی و حقوقی آنها رعایت شود تا در آینده طرفین کمتر در مورد آن دچار مشکل شوند.

در این نوشته سعی کردیم ، قرارداد تامین نیروی انسانی را با نکات ویژه‌ی این قرارداد  به طور کامل شرح دهیم

دانلود پیش نویس قرارداد ها

قرارداد تامین نیروی انسانی چیست؟

منابع انسانی به معنای کار کردن با افراد است به طوری که این افراد با سازمانشان به توانمندی کاملی جهت رسیدن به اهداف سازمانی دست یابند. در واقع تامین منابع انسانی استفاده از نیروی انسانی در جهت اهداف سازمان است و شامل فعالیت‌هایی مثل، کارمندیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد و روابط سازمانی می‌شود. تامین نیروی انسانی ممکن است در شرکت‌های نوپا به وسیله متخصصان آموزش دیده اجرا می‌شود. در شرکت‌های بزرگتر، یک گروه تمام کارآمد، با داشتن کارکنانی متخصص در وظایف مختلف، تامین منابع انسانی نقش دارد.

در این میان یکی از وظایف اصلی واحد نیروی انسانی در سازمان‌ها عقد قرارداد تامین نیروی انسانی با افراد است. هرچقدر این قرارداد دقیق‌تر و با حضور متخصصان منعقد شود افراد و سازمان با اطمینان بیشتری به کار می‌پردازند. همچنین یک قرارداد خوب انگیزه نیروی‌ کار را برای افزایش مشاورکت بیشتر می‌کند . قرارداد تامین نیروی انسانی یکی از قراردادهای پرکاربرد برای سازمان‌ها است.

قرارداد از دیدگاه قانون

ماده ۱۰ قانون مدنی، اصل آزادی قراردادها را مطرح می‌کند. این ماده بیان می‌کند که افراد با رعایت قانون، عرف و شرع،  می‌توانند قرارداد  منعقد کنند. و در هر زمینه‌ای که خلاف قوانین نباشد می‌توانند اقدام کنند. به‌کارگیری افراد در قالب قرارداد کار معین و ساعتی به‌عنوان یکی از نمونه‌های به‌کارگیری منابع انسانی در دستگاه‌های اجرایی در قالب تبصره ماده (۳۲) قانون مدیریت خدمات کشوری مطرح شده است. تبصره این ماده بیان می‌کند:دستگاه‌های اجرایی می توانند در شرایط خاص با تأیید سازمان تا ده درصد پست‌های سازمانی مصوب، بدون تعهد استخدامی و در سقف اعتبارات مصوب افرادی را به‌صورت ساعتی یا کار معین برای حداکثر یک سال به کار گیرند.

علاوه بر این بند «هـ» ماده (۵۰) قانون برنامه پنجم توسعه (۱۳۸۹) : به‌کارگیری افراد در قالب قرارداد کار معین (مشخص) یا ساعتی برای اجرای وظایف پست‌های سازمانی فقط در سقف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز است. تمدید قراردادهای قبلی بلامانع است. این دو ماده نیز بر لزوم قرارداد تامین منابع انسانی برای سازمان ها در حدود قانون اشاره می‌کند.

...

  • سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری – شهرداری کرج در طی سال های 1393-1385 ، سالانه بالغ بر 1000 نفر پرسنل
  • سازمان مدیریت پسماند – شهرداری کرج در طی سال های 1391-1386 سالانه بالغ بر 1000 نفر پرسنل
  • شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی – نیروگاه شهید رجایی در طی سال های 1400-1398 ، بالغ بر 220 نفر پرسنل
  • شهرداری محمدشهر – در طی سال 1399-1398، بالغ بر 175 نفر
  • پژوهشگاه صنعت نفت – در طی سال 1398-1397، بالغ بر 125 نفر پرسنل
  • موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر ونهال در طی سال های 1395-1390 ، سالانه بالغ بر 150 نفر پرسنل
  • موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند در طی سال های 1399-1389، سالانه بالغ بر 50 نفر پرسنل
  • سازمان فناوری و اطلاعات – شهرداری کرج در طی سال های 1394-1392، سالانه بالغ بر 200 نفر پرسنل

در حال بروزرسانی…

در حال بروزرسانی…

در حال بروزرسانی…

ما روی تخصص خود در جهت رضایت شما تمرکز می کنیم درخواست وقت ملاقات